Wyzerowana praca maturalna

wyzerowana praca matura rozprawka matura w nowej formule

Chyba każdy licealista słyszał o tym najgorszym scenariuszu. Cała praca może być wyzerowana, jeśli egzaminator przyzna zero punktów w kategorii spełnienie formalnych warunków polecenia. W tym artykule wytłumaczę, jak uniknąć tego błędu.

Zacznijmy od tego, że twoja praca musi przejść przez ,,bramkę wejściową”. Jeśli jeden z poniższych warunków nie zostanie spełniony, za całą wypowiedź argumentacyjną otrzymasz 0 punktów.

  • Wypracowanie musi dotyczyć problemu z tematu! Oznacza to, że masz rozważyć problem z polecenia.
  • Musisz odwołać się do lektury obowiązkowej. Listę lektur obowiązkowych znajdziesz w arkuszu. Może to być utwór epicki lub dramatyczny.
  • Wypracowanie musi być wypowiedzią argumentacyjną. Twoja wypowiedź musi mieć charakter argumentacyjny, czyli zawierać stanowisko wobec problemu z tematu oraz argumenty poparte przykładami z lektur.
  • Nie możesz popełnić błędu kardynalnego. Błąd kardynalny to błąd rzeczowy, który świadczy o nieznajomości treści lektury obowiązkowej, czyli fabuły, głównych wątków, losów bohaterów.
  Nie musisz obawiać się, że popełnisz te błędy, ponieważ w arkuszu znajdziesz bardzo dokładnie rozpisane polecenie, w którym będą wyszczególnione najważniejsze aspekty.  
 •  
 • Jeśli chcesz poćwiczyć pisanie wypowiedzi argumentacyjnej i nauczyć się unikać błędów, dołącz do Kursu Pisania Dobrych Wypracowań. Wpadnij do mojego sklepiku. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *