Jaki kontekst pasuje do ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza?
Wyobraźmy sobie, że piszesz swoje pierwsze wypracowanie maturalne. Dał*ś wyborne argumenty i szczegółowo odwołał*ś się do lektur. Okazało się jednak, że odjęto Ci punkty. Myślał*ś, że spełnił*ś wszystkie wymagania, szczegółowo zaprezentował*ś wiedzę, a tutaj…klapa!
Naprawdę wielu uczniów zapomina o bardzo ważny elemencie polecenia na maturze: “odwołaj się do wybranych kontekstów” i bezsensownie traci punkty. A przecież kontekst nie musi być dodatkowym akapitem i długim wywodem! Dziś podpowiem Ci, po jakie informacje możesz sięgnąć, jeśli w swojej pracy będziesz się odwoływać do “Pana Tadeusza”.
Przypominam, że kontekst ma poszerzać Twoją argumentację. Oznacza to, że nie zawsze każdy będzie pasował do tematu i stanowiska. Ale podejrzewam, że któraś z tych informacji może się przydać! Zwłaszcza gdy będziesz przywoływał* historię Jacka Soplicy (np. w tematach związanych z odkupieniem winy, metamorfozą, walką za ojczyznę itp.) Możesz napisać o:
- Tle historycznym przygód bohatera.
- Sytuacji w kraju, w czasie akcji książki.
- Wpływie historii na decyzje i losy bohatera lub autora książki.
A oto kontekstowy gotowiec!
Lata 1811/1812 to czas, kiedy wojska Napoleona przygotowywały się do wymarszu na Moskwę. Ksiądz Robak chciał, aby szlachta była gotowa do powstania, które wsparłoby francuskie wojska w walce z żołnierzami rosyjskimi, tym samym uwalniając Litwę od zaborcy.
Albo
Legiony Dąbrowskiego były polskimi formacjami wojskowymi, tworzonymi na terenie Włoch. Ich celem była walka o niepodległość Polski. W księdze XI opisano stacjonowanie w Soplicowie legionów z generałem Dąbrowskim.
Skoro kontekst ma pogłębiać interpretację utworu, do którego się odwołujesz w swojej argumentacji, to pewnie przyda Ci się też wersja, w której odnoszę się do genezy “Pana Tadeusza”.
Dzieło powstało w Paryżu, kiedy poeta znajdował się na emigracji, jest więc wyrazem jego tęsknoty za krajem. Poeta pragnął utrwalić przemijającą kulturę szlachecką, najpiękniejsze tradycje i obyczaje. Chciał wskrzesić w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości. Był rozgoryczony upadkiem powstania listopadowego oraz brakiem działania wśród emigrantów, którzy nie potrafili się porozumieć w sprawie działania na rzecz ojczyzny.
Podsumowując, jeśli odwołujesz się do “Pana Tadeusza” to możesz wpleść do swojej pracy dodatkową informację, która sprawi, że czytelnik lepiej zrozumie problem, który omawiasz, pogłębi interpretacje dzieła, o którym piszesz. Może przydadzą Ci się moje przykłady?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kontekstach, dołącz do Kursu pisania dobrych wypracowań! Premiera już 10 października 2023 r.