Niebezpieczeństwo idealizowania rzeczywistości
6 grudnia na maturze próbnej pojawiły się dwa tematy do wyboru. Pierwszy temat brzmiał: Niebezpieczeństwo idealizowania rzeczywistości, a drugi: Wierność tradycji a szukanie nowych dróg – różne postawy życiowe.
W tym artykule pochylimy się nad pierwszym tematem. Możemy zauważyć, że teza była już zasugerowana, należało wskazać w argumentacji bohaterów, którzy idealizowali świat, nie dostrzegali wad w otaczających ich ludziach lub nadmiernie oddawali się marzeniom. Wszystko to miało prowadzić do negatywnych skutków – cierpienia, rozczarowania, a nawet tragedii.
Jeśli chcesz poćwiczyć pisanie wypowiedzi argumentacyjnych, dołącz do Kursu Pisania Dobrych Wypracowań. Znajdziesz w nim 13 wypracowań z argumentacją na podstawie lektur oraz mnóstwo pomysłów na konteksty.
Do tego tematu proponuję uwielbianą przez wszystkich maturzystów lekturę, czyli ,,Lalkę” Bolesława Prusa. Pamiętamy przecież, że Wokulski idealizował Izabelę, kochał jej wyobrażenie, nie dostrzegał obojętności i negatywnych cech. Wielbił nierealne marzenie, odsuwał znaki bolesnej rzeczywistości. Niebezpieczeństwo? Oczywiście! Idealizacja ukochanej doprowadziła go do rozczarowania, cierpienia a nawet próby targnięcia się na własne życie. Idealnym przykładem obrazującym argumentację, mogłaby być scena z pociągu, kiedy bohater został postawiony przed obraźliwym i bardzo bolesnym faktem zdrady Izabeli. Skoro w sytuacji zawodu miłosnego zachował się jak typowy romantyk, to taka informacja o cechach osobowości bohatera romantycznego byłaby najlepszym kontekstem.
A teraz moja ukochana lektura, czyli ,,Przedwiośnie”. Seweryn Baryka idealizował ojczyznę, powrót do Polski stał się jego obsesją. Za wszelką cenę chciał przekonać do swoich pragnień Cezarego, opowiedział mu więc historię o szklanych domach. Kiedy Cezary wjechał do Polski bardzo się rozczarował i zrozumiał, że słowa ojca były wizją, marzeniami. Zobaczył biedne domy, ulice tonące w błocie i smutnych ludzi. Na podstawie tej lektury można zauważyć, że idealizacja może również nieść za sobą niebezpieczeństwo wielkiego zawodu, poleganie na czyimś wyobrażeniu przyszłości może ją zrujnować, a na pewno doprowadzić do wątpliwości oraz niepewności. W ramach kontekstu proponuję wpleść do akapitu informację o tle historycznym, np. sytuacji panującej w Polsce – kraju, który niedawno odzyskał niepodległość lub wytłumaczyć znaczenie tytułu, bo przecież nikt nie popełnia więcej błędów, nikt nie jest bardziej ufny i nie pokłada nadziei w nierealnych wizjach tak mocno, jak człowiek, który dojrzewa, jest w przedwiośniu swojego życia.
Pamiętaj, że to tylko moje propozycje, z pewnością można znaleźć o wiele więcej lektur pasujących do tego tematu (np. Kordiana, który zawiódł się na miłości czy Rzeckiego, który przesadnie idealizował zasługi Napoleona). Warto wspomnieć, że matura próbna, jak sama nazwa wskazuje, jest zaledwie próbą – nie tylko umiejętności, ale także wytrzymałości i odwagi w sytuacjach stresujących. Trzymam kciuki!
Jeśli chcesz poćwiczyć pisanie wypowiedzi argumentacyjnych, dołącz do Kursu Pisania Dobrych Wypracowań. Znajdziesz w nim 13 wypracowań z argumentacją na podstawie lektur, przydatne słownictwo i konteksty.