Jak napisać wstęp?
Najważniejszym elementem wstępu jest stanowisko. Jednak nigdy nie zaczynamy z kimś kłótni, z miejsca stawiając sprawę na ostrzu noża, prawda? Tak samo musisz zachować się, pisząc wstęp. Zanim wyłożysz kawę na ławę i podasz swoją tezę, musisz poinformować czytelnika o problemie, który będziesz poruszać. Zacznij od zdań, które wprowadzą go do tematu. Poniżej znajdziesz kilka moich propozycji. Korzystaj z nich z głową, spróbuj znaleźć własny styl, którym zawsze będziesz rozpoczynać pracę.
- Definicja pojęcia z tematu:
Temat: Co sprawia, że w człowieku dokonuje się metamorfoza?
Metamorfoza oznacza przemianę, może dotyczyć wyglądu, zachowania, poglądów.
- Pytanie retoryczne z tematu:
Co sprawia, że w człowieku dokonuje się metamorfoza? Artyści od wieków stawiali przed sobą takie pytanie.
- Gotowe zdania:
W literaturze można znaleźć wiele refleksji na temat…
Ludzie od wieków stawiali przed sobą pytanie o…
Artyści od zawsze poruszali w swoich dziełach problem…
Można znaleźć wielu bohaterów, którzy…
- Kontekst:
Pokaż, że problem z tematu został ukazany w Biblii lub mitologii, napisz kilka słów o epoce lub tle historycznym.
Przykład: Jeśli temat pracy będzie dotyczył motywu: patriotyzmu, wojny, zaborów, postawy wobec zniewolenia, warto opisać istotne dla Polski wydarzenia historyczne (powstanie listopadowe, styczniowe, historię Polski pod zaborami), ponieważ to one miały znaczący wpływ na literaturę, w tym utworu, które będziemy przytaczać w dalszej części pracy.
Biblia i mitologia są źródłami kultury, znajdziemy w nich praktycznie każdy motyw! Przykład: Temat dotyczy motywu przyrody w życiu człowieka. Napisz o tym, że już w mitologii, np. w historii Kory i Demeter ukazano wyjątkowe znaczenie przyrody, która stanowiła odbicie emocji matki tęskniącej za córką. Nie musisz szaleć z objętością wprowadzenia, Wystarczy, że wprowadzisz czytelnika do tematu w 2 – 3 zdaniach złożonych.
W moim kursie pokazuję, jak napisać zwięzły i ciekawy wstęp rozprawki. Z moją pomocą przed maturą zdążysz się wszystkiego nauczyć. Wyjątkowy kurs pisania dobrych wypracowań maturalnych 💜
Kolejnym krokiem jest napisanie stanowiska:
- Teza
Dobra teza odpowiada na pytanie z tematu, prezentuje Twoje stanowisko w danej sprawie. Napisz coś więcej niż zdanie pojedyncze! Moje propozycje wprowadzenia tezy:
Należy zatem przyjąć, że…
Słuszne jest więc twierdzenie, że…
Zatem można stwierdzić, że…
Zwykłe zdanie oznajmujące:
Żeby dostać maksymalną ilość punktów, musisz odnieść się do problemu postawionego w pytaniu, do wszystkich jego aspektów. Polecam przedstawić stanowisko w postaci kilku zdań podrzędnych. Licz do 3! Przykład:
Temat: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu?
Stanowisko: Należy zatem zauważyć, że wprowadzanie elementów fantastycznych do utworu znacząco wpływa na przesłanie utworu (1), ich tajemniczość i groza potęgują emocje u czytelnika, (2) co oddziałuje na jego odbiór tekstu, tym samym powodując wzmocnienie przekazu dzieła. (3)
Uczę pisać zwięźle, na temat i na maksymalną ilość punktów. Chcesz skorzystać z moich rad? Dołącz już dziś do kursu pisania dobrych wypracowań maturalnych 💜
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!