||

Jak napisać zakończenie?

matura rozprawka zakończenie nowa formuła kurs pisania rozprawki rozprawka gotowce rozprawka z kontekstami

Każdy ma swój ulubiony sposób na pisanie zakończenia wypracowania. Czasem jednak zdarza mi się sprawdzać prace, które go nie mają. Brak słów, to co chciałam napisać, napisałam w rozwinięciu, nie mam pojęcia, co jeszcze mogłabym tam dorzucić…” Znasz to? Jeśli takim torem biegną Twoje myśli, to spróbuj następnym razem wykorzystać moje wskazówki.

1.  Napisz kilka refleksji o poruszanym w pracy problemie, dodaj coś nowego, skłoń czytelnika do przemyśleń!

Np. Nie można więc ocenić zasadności ich buntu, czy oddawania się nieracjonalnej nadziei, ponieważ młodość rządzi się własnymi prawami.

2. Wprowadź cytat związany z tematem Twojej pracy!

Np. „Tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono” napisała Wisława Szymborska. To zdanie dowodzi, że człowiek tak naprawdę nie zna swoich możliwości, nie jest w stanie przewidzieć reakcji i zachowania, które ukształtuje w nim dana sytuacja.

3. Przyjrzyj się bohaterom, podkreśl, co ich łączy, a co różni.

Zarówno…, jak i….

Widać zatem wyraźnie, że…

Historia….. oraz…. dowodzi, że…

Przykład: Zarówno Rodion, jak i Soplica potrafili zmierzyć się z własną winą i wziąć odpowiedzialność za dokonane zbrodnie.

Pozdrowienia od Weroniki 

Uczę pisać zwięźle, na temat i na maksymalną ilość punktów. Chcesz skorzystać z moich rad? Zajrzyj na mój profil na Instagramie lub sprawdź kurs pisania wypracowań maturalnych💜

Podobne wpisy